Buzdan Sütunlar

0
1191

Kastamonu bölgesinde mıktanıs etkisi yapacak o kadar çok şey var ki. Ormanları, mağaraları, berrak akarsuları, kanyonları.. O yüzden yılbaşı tatili ve gecesi için Pınarbaşı vazgeçilmez mekanlarımızdan oldu. Hem keşiflerimizi yapıyor, hem doğaya doyuyoruz hem de eğleniyoruz.

Kışları Pınarbaşı için söylenecek iki şey var: Soğuk ve enfes. Karlı diyemiyorum. Geçen sene bu zamanlarda karda yürümek için çok emek sarf etmiştik. Ama her zamanki gibi buzlu. Akmayan tüm sular donmuş veya donmak üzere. Ona rağmen kuru havada bu kadar soğuk daha az etkliyor bizleri. Lakin bu soğuk İstanbul’da olsa donardık.

İlk işimiz elimizdeki mağara ihbarlarını değerlendirip keşiflerimizi yapmak. Ayrıca da geleneksel ziyaretimi Buzluk mağarasını ziyaret edeceğiz.

Mağara keşiflerimizin süresine baktığımız bazen büyük bir zamanı arazide geçiyoruz. Mağara kısmı ise daha kısa kalabiliyor. O yüzden mağaracılık sadece mağarada geçen etkinlik anlamına gelmiyor. Doğa ile başbaşa geçirdiğimiz zamanlarda anlamına geliyor. Karı, çamuru, yağmuru, sıcağı her türlü doğal ortamda mağara arıyoruz. Kimi zaman dışarı göre çok soğuk, kimi zamanda dışarısı mağaradan daha soğuk oluyor ve mağara girince ısınıyoruz.

Cumartesi sabah erkenden Biblo ile kalkıp Paşakonağı’nın bahçesinde geziniyoruz.

Pınarbaşı Pınarbaşı

ANN_0235

Pınarbaşı

Soba’da kızarmış ekmek ve soba üstünden demini almış çayımız eşliğinde kahvaltımızı yapıyoruz. Ali Yamaç her zamanki gibi planı yapıyor. “Ekipler hazır!”

Mağara keşiflerimizde de bol bol yürüyor ve köy köy geziyoruz.

Pınarbaşı, Kastamonu Pınarbaşı, Kastamonu

Bu bölgede çok sayıda kanyon var. Aşındırma ile kayaları delen akarsular enfes manzaraları oluşturuyor.

Pınarbaşı, Kastamonu Pınarbaşı, Kastamonu Pınarbaşı, Kastamonu

BU etkinliklerimiz yine yeni mağaralar ve mağara ölçüm çalışmalarımız oldu. Mağaralarımız korumak amacıyla çok yer yurt bildirmiyoruz. Araştırmalarımızdan çektiğimiz kareler:

ANN_0076 ANN_0129

Nuray ölçüm sonuçlarını not ediyor ve mağara keşiflerini çiziyor.

ANN_0157 ANN_0162 ANN_0173

Çağan’nın karelerinden:

IMG_2948 IMG_2994

Yılın son günü geleneksel Buzluk Mağarası yürüyüşümüz için hazırlıkları tamamlayarak yola çıkıyoruz. Geçen sene diz boyu karda yürümüş ve yine çok eğlenmiştik. Buzluk’un bu yıllardaki her halini bilirim. Bunu söylemek ne kömik. Milyonlarca yılda oluşan oluşumların yanında gelip bizim gibi 80 yıl ömrü olan canlıların her halini bilirim demek…Ne yazıkki bir mağaranın yaşam süresini hayal etmek oldukça zor ve hatta imkansız. Kelebeğe bizim ömrümüzü anlatmaya benziyor.

Geleneksel Buzluk Mağarası gezimizden kareler:

ANN_0254 ANN_0259 ANN_0270

Mağara girişine ulaşıyoruz. Mağara’nın ağzı bir çöküntü sonucunda açılmış. Mağara oldukça geniş ve içinde oldukça büyük sütunlar bulunuyor.

ANN_0273 ANN_0274 ANN_0292

Süha’nın karesinden :

IMG_3157

ANN_0340 ANN_0382 ANN_0392 ANN_0396

Bırakılası zor bir mağara..Görsel şöleni pek çok yönü ile o kadar fazla ki..Son kareler:

ANN_0366

Nuray’dan mağara girişinde son bir poz..

ANN_0409

Iyi tempoda bir yürüyüş, mağarada enfes göz alıcı bir ziyaret ve geri dönüş yolculuğu.. Ama bitmedi akşama yeni yılı karşılayacağız.

P1020377 P1020394

Bu pastayı ve kareyi hiç unutmayacağım. Çiğdem’in yaptığı sanat eseri gibi pasta. Üzerindeki detayları halen hatırlıyorum.

P1020435

P1020427
 Ve Yeni yılı neşeyle, sağlıkla, sevdiklerimizle karşılıyoruz. 2012 Yeni Yılımız kutlu olsun.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here