Ege’nin sakin iki koyu : Akbük ve Boncuk

0
1774

Akyaka’da konaklayıp Kadın Azmak’da serin sularının tadına biraz olsun doyum sağladıktan sonra iki koya mutlaka uğruyoruz. Öyleki Akyaka’dan her biri 30-40 dk uzaklıkta olup biri bir yakada diğer diğer yakada. Biri Akbük diğeri ise Boncuk Koyu.

Akbük’e ilk olarak yelkenli gezimizde gelmiştik. O zaman keşfetmiştik bu enfes koyu. Son derece sığanıklı ve derin bir koy olan Akbük SIT alanı. Bu yüzden yapılaşmamış. Umarım bu şekilde de kalmaya devam eder.

Diğeri ise Boncuk Koyu. İlkbahar aylarında ve sonbahar aylarında kum köpekbalıklarının uğrak yeri. Buraya gelmemizin sebebi denizin güzelliği, sakin oluşu ve onlarca büyük palmiye ağaçlarının koya verdiği hava.

Akbük koyu’da her geldiğimizde yerimiz sabit. Doğa restaurant ve onun yanındaki tekneler için yaptığı iskelenin hemen yanı. Akbük Doğa restaurant’ın mezeleri hiç de fena değil. Soğuk mezeler hafif hafif karnımızı doyurabiliyoruz. Doğa restaurant hemen yanı başındaki çamlık alanda kamping’i de işletiyor. Ortak süper rahat değil ama biz kendi konforumuzu kurup, koyun güzel manzarasında bütün gün ağaçların gölgesinin serinliğinde zaman geçirebiliyoruz.

Doğa restaurant’dan manzara:

DSC_1175 DSC_1276

Biblo buraya bayılıyor. Bu sıcak hava da hem toprak hem deniz, hem de ağaç gölgesi…İskele ise ayrı bir güzellik. İskele çevresindeki papaz balıkları enfes görüntüler veriyor.

Akbük Papaz balıkları

Her sefrinde onları ekmekle besliyoruz. Ekmeğe bayılıyorlar. Öyleki ekmek vereceğiniz umudu ile hangi yöne yüzerseniz onlarcası da sizi arkanızdan takip ediyor. Akbük Koyu, Papaz Balığı

Bu sene Nuray’ın ablası Nuriye ve yeğenlerimiz Elif ve Eren’de hep birlikte Akbük koyunun tadını çıkardık.

Elif Karaca Eren Karaca

Boncuk Koyu’da ise yazın sıcaklığını hissetmiyoruz. Sürekli olan esinti havadaki nemi azaltarak bizi bunaltıcı yaz sıcaklığından uzaklaştırıyor. Büyük palmiyelerinde gölgesi eklenince bazen serinlemek bile mümkün.

Boncuk koyu’nun Doğa restaurant benzeri bir restaurant’ı var. Burası da salaş bir restaurant.

Boncuk Koyu Boncuk Koyu Boncuk Koyu Boncuk Koyu Boncuk Koyu

Boncuk koyunda güneş’in batışını izlemenin verdiği doyumu nasıl anlatsam bilemiyorum. Yavaş yavaş güneş’in batması, azalan esinti ve havanın serinlemesi eşliğinde yaşama daha fazla nufüz ettiğinizi hissediyorsunuz. Carpa Diem…

boncuk Koyu Boncuk Koyu Boncuk Koyu P1050144 Boncuk Koyu

Boncuk Koyu balık açısından da oldukça zengin. Nuray bir keresinde deniz kamlumbağası görmüştü. Boncuk Koyu Boncuk Koyu

Boncuk Koyu

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here