Ballıkayalar

0
460

Biblo ile gezilerimize devam ediyoruz. Bugün aslında Sapanca gölüne gitmeye karar vermiştik. Dün akşam Biblo ile haritamıza bakarken Biblo haritaya pati koydu ve “uğraşma buraya gideceğiz. ” dedi. Bu da sapanca gölünü gösteriyordu. Peki senin dediğin olsun diyerek sabah erken yola çıktık.

Gebze’yi geçtik, Dilovasına E5’den yakınlaşırken bir baktık Ballıkaya levhasını gördük. Hadi bi bakalım nasılmış dedik. Biblo Ballıkaya ile dağçılığını kesin olarak kanıtladı. Oldukça hoş bir kanyon..Mutlaka gidin..İstanbul’un dibinde..Tuzla’ya 20 KM.

Bu sefer Biblo’ya eşlik eden bir refakatçimizde vardı.


Gözlerini yumarak suyun sesini dinliyor sevgili Biblo. İnanın aynen bunu yaptı.


Su çok güzeldi…Görmek lazım. Sakinlik yaşamak istiyorsanız sabah 08:00-09:00 gibi gidin. Eğer iyice ilerilere gidecekseniz suya girmek zorunda kalıyorsunuz. Bu yüzden yanınızda yedek çorap, ayakkabı ve eşofman/pantolan götürün. Bazı yerlerde suya girip çıkarak ilerledik.


Hanımefendinin hiç bir şeyden korkusu yok. Gidip isteği yerden su içiyor..

Biblo o kadar iyi dağcı olduki, benim zorlanarak geçtiğim yerlerden artık pıtır pıtır geçiyor. Bakın “Oooo sende amma yavaşssın. Hadi ama gel bakim” diyor

Bu arada Biblo 4-5 kere suya atladı.. Birgün suya kapılıp gidecek diye korkmaya başladım. Fazla cesaret tehlikeli ne de olsa. Eeeee her zamanki gibi nasıl olsa kurtaracak birisi var diyor.

Bu şelalenin resmini zor çektim. Biblo ikide bir ben nereye bakıyorum diye o da yanıma geldi. “Kız bi sn uzaklaşş bakim, burası tehlikeli” diye defalarca uyarmak zorunda kaldım.

Burasıda dinlendiğimiz yer. Tam kafa dinleyecek bir yer. 10-15 Dakika kadar kalabildik. Biblo Hn “Hadi ama gidelim..” dediği için gitmek zorunda kaldık.


Sonra yamaçta bir kaya gördük. Çıkabilirmiyiz dedik ve tırmanışa başladık. Biblo hiç yardım almadan bu tepenin yamacına çıkmayı başardık. Biraz önce gezdiğimiz yerlere şimdide tepeden bakıyorduk. Orada sarp bir kayanın üstünden ayaklarımızı boşluğa bırakarak biraz etrafı seyrettik. Soğuk ama güzel esen rüzgarın sesini dinledik. Biblo tahmin ettiğiniz gibi yüksekten ötürü kayada otururken yanıma gelmedi.Burasıda Ballıkaya girişinde oturabileceğiniz, mangal yapabileceğiniz yer. Her şeyinizi kendiniz getirebilirsiniz. Eğer yok porsiyon yiyeceğim diyorsanız 9 YTL Et porsiyonlar, 6 YTL tavuk porsiyonlar. Bence pahalı. Genellikle bu tür yerlerde kilo ile olur fiyatlandırma. O yüzden kendi etiniz ve mangalınızla gelin.


Bu arada Ballıkaya’ya gideceksenizi, yerel ekonomiye katkınız bulunması için Ballıkaya E5’den döndünüzde Tavşanlı köyü geliyor. Burada 3 tane bakkal, market tarzı yer var.

Bu arada araçlardan girişde 5 YTL alıyorlar. Fiş falanda vermiyorlar

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here