Bahar çiçekleri deryasındayız

0
1460

Hayatınız boyunca ilkbaharı kaç kere yaşayacaksınız? Bunun ne kadar az olduğunu fark ettiğimizden bu yana 8 sene geçti. Her sene baharın ilk çiçeklerini karşılamak için acele ediyoruz. Hemen en yakın çiçek deryasına yolculuk ediyoruz.

Çimenlerde beyazlı sarılı pek çok çiçek görünmeye başladılar bile. Bununla birlikte kırmızı uğur böcekleri, kelebekleri ve arıları da görüyoruz. Kışa egemen olan çıplak rüzgar sesini, baharın cıvıltılarına ve vızıltılarına bırakıyor.

Baharda ilk açan meyve çiçekleri erik, kiraz ve elma ağaçları oluyor. Meyve ağaçları açısından İznik oldukça zengin. Baharın renklerini görebilmek için yönümüzü İznik’e çevirdik.

Şeftali çiçeklerinin ortasındaki sıcak ortamıyla büyüleniyoruz.

ANN_0133 ANN_0137 ANN_0142

ANN_0150

ANN_0032

Her yer rengarenk…Baharı bu şekilde İstanbul’da hissetmek çok da kolay değil. Kiraz ağaçları ayrı bir şölen sunuyorlar:

ANN_0175 ANN_0176 ANN_0178

ANN_0164 ANN_0167

Köfteci Yusuf standart uğrak noktamız :

Köfteci Yusuf

İznik’e her geldiğimiz çini çarşılarına uğrar bu el emeğiyle yapılan eserlere bir göz atmadan gitmeyiz. Eninde sonunda mutlaka beğendiğimiz yeni bir şeyler çıkar ve beğendiklerimizi alırız.

ANN_0047

Biblo karnınız doyurduktan sonra yoruldu. Biz çinileri incelerken o bir köşede oturdu bizleri bekledi.

ANN_0046

İznik’e gelmişken görmediğimiz Merdivenli Kaya ve Dikilitaş’ı da görüyoruz.

ANN_0013 ANN_0017

İznik’den sonrası Eskişehir’e doğru yol alacağız ama bu sefer farklı olsun istedik. Her zamanki gibi yoldan saparak görmediğimiz yerlere görelim istiyoruz.

Harita gördüğümüz Çiçekli Köyünden güneye doğru inmeye karar veriyoruz. Aslında bizi ismi cezbediyor. Manzaraları seyrede seyrede gidiyoruz asfalt yolun bitmesi bizi durdurmuyor ve tarlalardan geçerek adını bilmediğimiz bir köye kadar geliyoruz. Tahmini 2 saat kadar bu şekilde yolculuk yapıyoruz. Daha sonradan çok güneye indiğimizi anlıyoruz.

Köyün adı Yarhisar. Çok güzel bir şelalesi var. Neredeyiz bilmiyoruz. Normalde GPS yanımda olur ama bu sefer nasılsa bildik yerlerdeyiz diye almamıştım. Neyseki iki kişi ile karşılaşıyoruz ve nerede olduğumuzu öğreniyoruz.

ANN_0065

Kaybolmuşluk hissi hoşumuza gidiyor. Bilmeden geldiğimiz bu köyden güneye doğru ilerliyoruz. Aslında bulunduğumuz yoldan da tek bir yöne çıkış yolu bulduk. Dolayısıyla bunu takip ederek bizi bir anayola çıkarmasını bekliyoruz. Önümüze farklı güzel manzaralarda çıkıyor. Bu vadii merak ediyoruz ve aracımızı park edip kanyonun başına kadar yürüyoruz.

ANN_0068

Kanyonun başında bir şelale, sonra da ikincisini görüyoruz. Hava karardığı için daha ilerlemeden geri dönüyoruz.

ANN_0098 ANN_0103 ANN_0119

Yolculuğumuz bu bölümünde hiç bir zaman uğramayı planlamadığımız bir noktayı daha gördük. Çiçek deryasını, şelalerle tamamladık. Eskişehir’e varıp annemizin evinde güzel bir uyku çekiyoruz.

Ertesi gün İstanbul’a dönüş ama yine klasik yoldan değil. Erikli yaylasından açmış çiçekleri ve şelaleyi görmek için önce Yalova’ya uğruyoruz.

Düşündüğümüz gibi Erik ağaçları çiçeklerini açmış ama rakım olarak biraz yukarıda bulunan yaylada yine de çiçeklenme henüz yeni başlıyor. Normalde buralar papatya deniz olurdu.

ANN_0184 ANN_0190 ANN_0211 ANN_0217

Sonrasında hemen yaylanın yukarısındaki Erikli şelaleleri (İkiz şelaler diye de adlandırılıyor) gidiyoruz. Sular henüz durulmamış durumda:

ANN_0240 ANN_0244 ANN_0254

Güzel bir hafta sonunda baharı karşıladık..Nice baharlara diyoruz…Hiç bir ilk baharı kaçırmanız dileğiyle.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here